Stawiając na konstrukcję domu nagminnie lekceważy się znaczące czynniki, które przesądzają stosowne podjęcie decyzji. Nieważne, czy jest to wzór kupiony bądź indywidualnie wykonany, ważką rzeczą jest skrupulatna analiza wszystkich rzeczy zapewniających praktyczność naszego przyszłego mieszkania. U dołu przedstawiamy listę rzeczy, które powinno się wziąć pod uwagę w czasie wyboru wzoru wymarzonego domu.

image - dom

Autor: wolfgang.mller54
Źródło: http://www.flickr.com
migawka - dom

Autor: PhotoPhoto33
Źródło: http://www.flickr.com
Na pierwszy rzut zważywszy na projekty domów powinno się wybrać odpowiednie biuro architektoniczne, które winno hołubić się profesjonalizmem i dodatkowo nade wszystko trzymaniem terminów. W tym celu odpowiednio było zrealizować rozeznanie i zestawić kilka pracowni. Innym elementem jest słuszne dopasowanie działki, używając w tym celu z usług geologa, który sprawdzi, czy działka jest bagienna i wymaga porządnych fundamentów, lub też nie. Projekty domów jednorodzinnych to zróżnicowanie możliwości powierzchniowych, natomiast trzeba ofiarować odpowiednią ilość miejsca na ogród, jak również wziąć pod uwagę właściwy odstęp od sąsiadów. Profesjonalny projekt wiąże się z obniżeniem kosztów ogólnych budowy. Dzięki modyfikacjom już na poziomie projektowania da się wprowadzić bardziej ekonomiczne rozwiązania np. wybór dachu dwuspadowego lub inaczej zlokalizowana kotłownia. Najprostsze w budowie są bez wątpienia domy parterowe, gdyż odchodzi konieczność wykonania właściwego stropu i schodów. Co więcej, w domu bez schodów łatwiej się poruszać zwłaszcza osobom starszym. Jednakże, najczęściej wybieranym wzorem są te domki z poddaszem użytkowym. Na nieszczęście domy te są nieznacznie kosztowniejsze niż wspomniane już parterowe. Najbardziej efektywne są domy energooszczędne. Wyczerpują one mniej ciepła oraz energii, jednakże koszty postawienia takiego domu są znacząco wyższe od standardowego. Ostatnim, niezmiernie istotnym elementem przy budowie miejsca zamieszkania jest wybór ogrzewania. Najdroższe jest tu nagrzewanie elektryczne, w stosunku do którego grzanie węglem jest o wiele tańsze. Najprostszym jednak wyjściem jest opalanie na gaz, które nie żąda wkładu pracy, lecz za to będzie o wiele droższe aniżeli elektryczne jak również na węgiel.

W trakcie wyboru zarysu naszego wymarzonego lokum wypada dokładnie przemyśleć wszystkie kroki opisane powyżej i przeanalizować je razem z projektantem, który doradzi nam najbardziej optymalne wyjścia.
Author