Wybór kierunku studiów jest to wybór na całe życie. Jednakże aż siedemdziesiąt proc. Polaków kończy niewłaściwy kierunek. W jaki sposób się zatem do tego zabrać?
Najważniejsze jest, by robić to, co się lubi – to przeważnie powtarzana rada powiązana z wyborem studiów.

Wrocław nad Odrą

Autor: Alberto Cabello
Źródło: http://www.flickr.com

Humanista bez smykałki matematycznych posiada małe szanse na karierę rachunkowego. A bez serca do swej pracy, będzie tylko nieszczęśliwy. Stąd przed wyborem studiów, w pierwszej kolejności, trzeba się zastanowić, co kochamy robić, a również jakie mamy dary. Może filologia angielska wrocław jest dla nas w sam raz? Mogą nam w tym pomóc znajomi, ankiety predyspozycji zawodowych a również konsultant zawodowy. Chociaż humanistom będzie trudniej znaleźć pracę, to są pewne nisze, w jakich sobie poradzą. Kiedy wiemy już co nieco o własnych możliwościach, czas począć obserwować zmiany na rynku pracy. Im szybciej tym odpowiedniej. Co prawda, analizując oferty pracy dzisiaj, nie dowiemy się kogo będą wypatrywać pracodawcy za pięć lat, ale wypracujemy sobie sąd na temat ich wymagań. Nie oszukujmy się, gdy skończymy studia oczekiwania prawdopodobnie będą większe niż dzisiaj, więc warto skupić się na uczelniach, jakie pozwolą nam się do nich przyszykować.
Kilka kierunków na rynku pracy jest sztywnych. Po pierwsze chlebodawcy od paru lat rozglądają się za absolwentami technicznych kierunków, dlatego w rankingach politechniki radują się wysoką opinią pośród chlebodawców. Jednak nie każdy absolwent profilu technicznego ma zagwarantowaną pracę – aktualnie kłopoty z jej odnalezieniem mają chociażby inżynierowie budownictwa. Bezustannie poszukiwani są absolwenci Informatyki, chociaż w mniejszym stopniu administratorzy systemów a bardziej programiści. Także dla humanistów istnieją atrakcyjne nisze. Nie jedynie kierunek jest istotny, ale także specjalizacja. Im bardziej niszowa oraz innowacyjna tym lepiej.
Przykładem mogą być juryści, jakich jest sporo, lecz już tych ze specjalnością prawo farmaceutyczne jest niewielu. W ostatnim roku ukazało się bez liku ogłoszeń, w którym wyszukuje się inżynierów specjalizujących się w odnawialnych źródłach energii. Ciągle dużym zainteresowaniem cieszy się pedagogika wrocław.
Author