Bardzo często remont naprawdę zaniedbanego budynku jest zwyczajnie zbyt drogi. Korzystniej więc jest taki budynek zburzyć niż przeprowadzać jego bardzo kosztowny remont. Jak wykonać to bezpiecznie i zgodnie obowiązującym w Polsce?

rozbiórka starego budynku

Autor: Tony Hisgett
Źródło: http://www.flickr.com
Roboty rozbiórkowe, które będą odnosiły się do budynków, których wznoszenie nie wymagało uzyskania zezwolenia mogą zostać rozebrane bez konieczności dodatkowego zezwolenia. Nie trzeba też przed rozpoczęciem prac zgłosić zamiaru ich rozebrania. Zgłoszenia wymagają roboty rozbiórkowe, które będą wykonywane w budynkach o wysokości , która nie przekracza ośmiu metrów, w sytuacji gdy ma dojść właśnie do rozbiórki budynków wyższych trzeba będzie pomimo wszystko uzyskać takie zezwolenie. W wielu wypadkach prace rozbiórkowe będą dotyczyły właśnie naprawdę starych budynków z drewna – zobacz tu. W przypadku budynków murowanych, a zwłaszcza przeznaczonych dla wielu rodzin bloków wybudowanych z wielkiej płyty rozbiórka się nie sprawdzi. Taki budynek będzie musiał zostać zburzony. Wykonywanie tego typu prac jest naprawdę bardzo ciężkie, dlatego burzenie budynków najlepiej jest powierzyć odpowiedniej firmie, która zajmie się nie tylko pracami związanymi właśnie z tego typu zadaniem, ale także zadba o bezpieczeństwo. Burzenie budynków musi zostać tak przeprowadzone, by nie zagrażało innym budynkom, jakie znajdują się w pobliżu, ale także mieszkającym w nich osobom i pozostałym osobom, które będą znajdowały się w pobliżu.

profesjonalna rozbiórka budynku

Autor: stephen jones
Źródło: http://www.flickr.com
Wyburzanie budynków można zrealizować kilkoma metodami. Wybór tej odpowiedniej metody zależy między innymi od typu materiałów użytych do jego budowy. Inne metody wykorzystuje się wyburzając budynek wzniesiony z cegły, a całkiem inne mogą być wykorzystane, kiedy konstrukcja takiej właśnie nieruchomości została wzniesiona z żelbetonu. Czasem do zrealizowania prac wyburzeniowych wykorzystuje się materiały wybuchowe – . Metoda ta raczej nierzadko jest wykorzystywana do wyburzania domów jednorodzinnych. Prace z użyciem materiałów wybuchowych przebiegają bardzo szybko, bezwzględnie musi je przeprowadzać osoba wykwalifikowana. Nie wolno zapominać, że również prace przy rozbieraniu budynku muszą być wykonane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Czasami też ich wykonanie można zlecić specjalizującej się w tego typu pracach firmie. Dużo będzie zależało od nastawienia do tego rodzaju zadania, i zdobycia określonego typu pozwoleń. Trzeba jest uprzednio zainteresować się tą tematyką, by można było dojść do pewnych wniosków, które pomogą nam w podjęciu decyzji.
Author