by

Wakacje w Polsce – dla miłośników natury

Jeśli jesteś fanem natury i lubisz aktywnie spędzać wolny czas, nie musisz wyjeżdżać za granicę, aby zaplanować idealne wakacje. Fantastyczne skały, rzadkie rośliny i zwierzęta, ruchome piaski i rozległe bagna – wszystko to znajdziesz w Polsce, która pełna jest przyrodniczych rozmaitości.

Jeżeli lubisz żaglowanie, dobrym celem wakacyjnej podróży będą Mazury. To także świetna destynacja dla wszystkich amatorów rowerów wodnych czy po prostu relaksu nad wodą w zacisznych i urokliwych zakątkach. Chcesz ponurkować? Pojedź na Hańczę! To najgłębsze polskie jezioro – mierzy prawie 110 metrów głębokości. Ma strome dno i jest podziurkowane małymi grotami. Niemal kryształowa przezroczystość i dobre natlenienie wody, a do tego rzadkie gatunki ryb – to wprost miejsce stworzone dla miłośników podwodnych wypraw. Z kolei polskie morze będzie dobrym rozwiązaniem jeśli marzy Ci się relaks na plaży w czasie dnia, a wieczorami rozrywka w klubach i barach.
Od wody zdecydowanie bardziej pasjonują Cię góry? Nie musisz od razu wybierać się w te najwyższe, gdzie w sezonie również nie brakuje tłumów. Z pewnością zaskoczą Cię Góry Stołowe, które charakteryzują się fantastycznymi kształtami. Powinieneś wiedzieć, że to jedyne w Polsce góry płytowe – zbudowane z poziomych warstw i wyżłobione przez wiatr i wodę w taki sposób, że zostały opatrzone oryginalnymi nazwami jak Ucho Igielne, Koński Łeb czy Mamut. Chcesz zobaczyć górski wodospad? To możliwe również w Polsce – do najwyższych należą wodospady Kamieńczyka, Szklarki i Podgórnej, kaskadowe wodospady Łomniczki. Jeśli jednak planujesz wakacje w Tatrach, konieczni odwiedź Polanę Chochołowską – to największa polana w polskich Tatrach. Jednak warto wybrać się tu jeszcze na początku wiosny, aby móc podziwiać bajkowy kobierzec krokusów. Jeśli już za późno… to naprawdę nie masz się czym martwić, bo latem otoczenie polany jest równie malownicze ze względu na widoczne z daleka górskie grzbiety. Ponadto prowadzony jest tu kulturowy wypas owiec.
konferencja
Autor: Sebastiaan ter Burg
Źródło: http://www.flickr.com
Z kolei Bagna Biebrzańskie to szansa na obserwację dzikiej przyrody – www.eholiday.pl/.

Żyje tu ogromna ilość gatunków ptaków błotno-wodnych, również tych rzadko spotykanych, które obrały największy w Polsce park narodowy za swój obszar lęgowy. Nie można pominąć także Puszczy Białowieskiej – ostatniego fragmentu pierwotnych lasów na Niżu Europejskim. W jej polskiej części, oprócz blisko czterystu żyjących na wolności żubrów znajdziesz szlak turystyczny wytyczony wśród kilkusetletnich dębów.