by

Wczasy pod gruszą i ich urok

Tak zwane „wczasy pod gruszą” to wciąż dość popularna forma turystyki krajowej. Często jest traktowana jako dodatkowe źródło dochodu osób mieszkających na wsi. Obejmuje ona zakres rozmaitych usług: począwszy od zakwaterowania, skończywszy na uczestnictwie w pracach wiejskich. Dla osób chcących poobcować z przyrodą i odpocząć od miejskiego zgiełku jest naprawdę świetną opcja spędzania czasu wolnego.

Wykorzystanie walorów polskich wsi, urozmaicanie gościom pobytu wędkarstwem, zapoznawaniem ich z tradycyjnymi formami rzemiosła, jak szydełkowanie czy haftowanie, uczestnictwo w obrzędach ludowych, zapoznawanie turystów z lokalną, tradycyjną kuchnią, ma nie tylko duży wpływ na umacnianie krajowej gospodarki, ale także istotną funkcję kulturotwórczą. Pielęgnowanie i kultywowanie tradycji, a także przeciwdziałanie wyludnieniu terenów wiejskich, to chyba najważniejsze zadania, jakie ma do zrealizowania agroturystyka w Polsce. Malownicze wsie na terenie Kaszub, Ziemi Lubuskiej, Pojezierza Mazurskiego czy Podhala kuszą nie tylko przepięknymi krajobrazami, ale i bardzo atrakcyjnymi obiektami agroturystycznymi. Każde z tych rejonów to inna kultura i obyczaje. O ile w zunifikowanym środowisku miejskim trudno jest dostrzec wewnątrzkrajowe różnice etniczne, o tyle we wsiach są one jeszcze dość dobrze zauważalne. Odkrywanie ich może być naprawdę fascynującym doświadczeniem dla każdego turysty. Konkurencja w tej branży jest dosyć spora, co oczywiście przekłada się na wysokość cen i standard zakwaterowania. Można liczyć zarówno na wygodną, nowoczesną kwaterę, jak i na tradycyjny nocleg „pod wiejską strzechą”. Najciekawsze obiekty znajdują się zazwyczaj w pobliżach skansenów. Są one zaprojektowane zwykle w określonym stylu, nawiązującym często do XIX-wiecznych dworków. Skanseny, czyli tak zwane muzea na wolnym powietrzu, to miejsca, gdzie można bezpośrednio poobcować z wycinkiem unikalnej kultury i towarzyszącej jej historii. Najstarszym i niezwykle malowniczym polskim skansenem etnograficznym jest Kaszubski park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Przepiękne dzieła polskiej architektury ludowej, spotkają się z uznaniem nawet najbardziej wymagającego turysty – HTTP://EHOLIDAY.PL.

rower
Autor: Carsten Bach
Źródło: http://www.flickr.com
Parki etnograficzne w Polsce nadal cieszą się sporym uznaniem.

Te malownicze zakątki, ocalone od niszczycielskiego wpływu cywilizacji, pomagają bywalcom poznać ich korzenie, utrwalają poczucie identyfikacji z daną kulturą. Okazuje się, że „wczasy pod gruszą” w dzisiejszych czasach są nie tylko formą relaksu, ale mają też niebagatelną funkcję edukacyjną.