Ocieplając poddasze użytkowe powinno się używać materiały pewne i sprawdzone, zapewniające dodatkowe zabezpieczenie przed pożarem, poprawiające komfort akustyczny wnętrz, gwarantujące korzystny mikroklimat wnętrz, oraz trudno nawilżane i bezpieczne dla zdrowia.

Duże znaczenie ma także zgodny i precyzyjny montaż ocieplenia. Warto porządnie ocieplać wszelkie przegrody obiektu nie tylko po to, ażeby wykonać minimalny standard cieplny przegród, ale przede wszystkim po to, żeby oszczędzić na kosztach nagrzewania. W domach jednorodzinnych utraty ciepła przez połacie dachowe dosięgają nawet 25% wszelkich strat ciepła. Tak wysokie ubytki są kluczowym powodem, dla którego należy zadbać o energooszczędne ocieplenie dachu – ocieplenie poddasza. Powinno się o tym pamiętać na etapie budowy, ocieplania i remontu budynku.
Najlepszym miejscem na ocieplenie poddasza są obszary między krokwiami w połaci dachowej. Do ocieplania przestrzeni dachowych najchętniej używa się wełnę mineralną. Jest ona odpowiednim izolatorem cieplnym, a prócz tego posiada odpowiednio dużą sprężystość, ażeby szczelnie zapełniać powierzchnie między drewnianymi częściami budowy dachu. Do poddaszy najlepiej nadaje się wełna o znacznej sprężystości, średnio twarda. Ponieważ jest niepalna, w razie ognia chroni drewnianą budowę dachu przed płomieniem.
puszki z farbami

Autor: Sigma Coatings
Źródło: www.sigmacoatings.com.pl
Oprócz wełny na ocieplenie poddasza jest możliwość również zagospodarować płyty z elastycznego styropianu. Dzięki fabrycznie wykonanym nacięciom sprężynują i świetnie wypełniają przestrzenie między krokwiami.

Żeby pozyskać energooszczędne poddasze, aplikuje się drugą warstwę ocieplenia o grubości równej różnicy między wspólną grubością energooszczędnego ocieplenia, a grubością pierwszej warstwy izolacji.
Author